Hamshahri corpus document

DOC ID : H-771218-44138S3

Date of Document: 1999-03-09

پرسش و پاسخ حقوقي اجبار متعهد به انجام موردتعهد! پرسش: چنانچه نويسنده اي كتاب خود را به ناشري بسپارد و قرارداد انتشار، با سرمايه ناشر منعقد شود، اما ناشر در موعد مقرر اقدام به سرمايه گذاري ونشر كتاب موضوع قرارداد ننمايد آيا نويسنده مي تواند شكايت؟ كند به كجا و به كدام مرجع قضايي شكايت؟ كند رسيدگي به چنين شكايتي به چه صورتي خواهد بود و چه نتيجه اي خواهد؟ داشت... نام محفوظ از تبريز پاسخ: ماده 10 قانون مدني اشعار مي دارد: كليه قراردادهاي خصوصي نسبت به كساني كه آنرا منعقد نموده اند، در صورتي كه مخالف صريح قانون نباشد، نافذ است. قرارداد مورد پرسش شما نيز تحت حكومت اين اصل قرار مي گيرد. طرفين عقود بايد تعهداتي كه به موجب قرارداد به عهده گرفته اند، انجام دهند، در غير اين صورت قانون آنان را ملزم به ايفاي تعهد مي نمايد. مطابق قانون تشكيل دادگاههاي عمومي وانقلاب، دراين موارد دادخواست به حوزه قضايي مربوطه تسليم ودعوا از طرف دادگاه پيگيري مي گردد. در اين حال توصيه مي شود كليه دلائل مربوطه دردادخواست تقديمي گنجانده شود. اگر قرارداد بطور صريح ناشر راموظف به نشر كتاب موضوع عقد كرده باشد، دادگاه نيز او را ملزم به ايفاي تعهد و درصورت درخواست شاكي جبران خسارت مي نمايد. چرا كه قرارداد مورد ادعا داراي مدت بوده است و مطابق ماده 226 قانون مدني مي توان متعهد متخلف را به خسارت حاصله از عدم اجراي تعهد ملزم نمود.